Forum  Strona Główna



 

umowa dzierżawy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aga2015




Dołączył: 08 Sty 2015
Posty: 8
Przeczytał: 7 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:49, 26 Paź 2017    Temat postu: umowa dzierżawy

Mam pytanie, czy powinnam przenieść obowiązek podatkowy w przypadku umowy dzierżawy zawartej na 10 lat w myśl ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników za świadczenia emerytalno-rentowe, ale dzierżawcą są dzieci?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 95
Przeczytał: 10 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pią 8:59, 27 Paź 2017    Temat postu:

czy umowa zawarta została zawarta "stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym..." ? nie spełnia warunków z z art. 28 więc chyba nie, ja bym nie przenosił obowiązku podatkowego (z orzecznictwa wynika że na dzień dzisiejszy KRUS przyznaje pełną emeryturę jak się udokumentuje że zaprzestałem prowadzenia, nie trzeba pozbywać się ziemi)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AbCs




Dołączył: 20 Maj 2013
Posty: 55
Przeczytał: 8 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:42, 27 Paź 2017    Temat postu:

A dla mnie obowiązek podatkowy przeszedł na syna, gdyż w u.p.r. jest mowa o umowie zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników a nie umowie zawartej stosownie do art. 28 ust. 4 ustawy...... Sądy już badały tą kwestię III SA/Wa 562/09

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 95
Przeczytał: 10 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pią 10:01, 27 Paź 2017    Temat postu:

tak, tylko pytanie co to oznacza, że "umowa została zawarto stosownie...", (na pewno wydzierżawiającym musi być emeryt) - co w sytuacji jeżeli ta umowa (na dzieci) w ogóle nie miała znaczenia/nie była brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury ? trzeba ustalać w KRUS czy zawarcie takiej umowy miało wpływ na emeryturę

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 20
Przeczytał: 7 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:44, 27 Paź 2017    Temat postu:

Jak wydać zaświadczenie osobie, która wydzierżawiła grunt za emeryturę z Krus i pozostały jej grunty o pow. 04000 ha tzn. czy mam napisac że posiada gospodarstwo rolne o pow. 0,4000 ha czy nie jest juz to gospodarstwo ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 95
Przeczytał: 10 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pią 11:20, 27 Paź 2017    Temat postu:

ja bym napisał że jest właścicielem gospodarstwa o powierzchni ... ha oraz że ze względu na dzierżawę .... podatnikiem tylko za 0,40 ha

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzechu




Dołączył: 04 Sty 2016
Posty: 51
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:37, 02 Lis 2017    Temat postu:

Ja jestem przeciwny używania "jest właścicielem" ponieważ moim zdaniem organ podatkowy nie jest uprawniony do stwierdzania własności. Co jeśli wydane zostanie zaświadczenie że jest właścicielem a sprzedał tydzień wcześniej i jeszcze nie mamy aktu notarialnego? Nie wytłumaczysz się, że na dzień wydania zaświadczenia był właścicielem bo faktycznie nie był. Napisałbym jest opodatkowany za grunty o powierzchni.... stanowiące gospodarstwo rolne. Wtedy można powiedzieć, że na dzień wydania zaświadczenia był opodatkowany za xxx ha mimo, że np. grunty były już częściowo sprzedane.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magda




Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 69
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:51, 02 Lis 2017    Temat postu:

Dokładnie tak jak wyżej. Też uważam, ze błędem jest wypowiadanie się przez organ podatkowy co do własności. Ja stosuje zapis "W ewidencji podatkowej urzędu Gminy X figuruje jako płatnik podatku rolnego z gruntów o powierzchni ...."

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin