Forum  Strona Główna



 

podatek akcyzowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monika8714




Dołączył: 27 Gru 2011
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:57, 09 Lut 2012    Temat postu: podatek akcyzowy

Zgodnie z nowymi wyjasnieniami MR i Mf należy brac opłatę skarbową od ksera faktur za olej napędowych potwierdzonych za zgodność z oryginałem? w jednej gminie sie to stosuje w innej nie. Podatnicy są oburzeni Embarassed co robić? co w przypadku gdy rolnik przyniesie ksero faktury potwierdzona za zgodność z oryginałem w innym urzędzie i nie zapłacił tam opłaty skarbowej?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wiedza
Administrator



Dołączył: 03 Wrz 2010
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:28, 16 Lut 2012    Temat postu:

Witam,

Niestety są to poświadczenia za zgodność z oryginałem dokonywane na wniosek podatnika (zaświadczenia w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej) i opłatę należy pobierać, ponieważ nie są one zwolnione na podstawie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego. Natomiast gdy mamy już dokument poświadczony przez inny urząd należy go przyjąć i honorować. Niepobranie opłaty skarbowej od takiego poświadczenia jest problemem gminy poświadczającej i powinno być przez nią dochodzone.

Pozdrawiam.
P.Ciszewski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magda




Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 101
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:53, 16 Lut 2012    Temat postu:

Nie zgadzam się z powyższym. W ustawie o zwrocie podatku akcyzowego mowa jest o poświadczeniu za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika. Oczywiste się wydaje, że powinien to być pracownik upoważniony do wykonywania powyższej czynności w urzędzie, w którym faktury te są składane. W przeciwnym razie trudno byłoby zweryfikować np. podczas kontroli czy osoba, która posłużyła się pieczątką imienną "z up. wójta" rzeczywiście takie upoważnienie posiada. Być może się myle. Proszę o komentarz.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dytka76




Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:15, 21 Lut 2012    Temat postu:

Witam,
Nie wiem jak do pobierania opłaty ma się art. 6 ust. 5 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego... Wyraźny jest zapis, iż wniosek o zwrot podatku wraz z załącznikami nie podlega opłacie skarbowej.
Pozdrawiam
dytka76


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magda




Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 101
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:33, 22 Lut 2012    Temat postu:

Wniosek i załączniki rzeczywiście nie podlegają opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o zwrocie podatku akcyzowego, ale poświadczenie za zgodnosć z orginałem jest zdaniem Ministerstwa (i tu jestem skłonna się zgodzić po głębszej analizie przepisów, a także zasięgnięciu opinii radcy prawnego) odrębną czynnością, która odbywa się tez na wniosek podatnika. Bo przecież producent rolny musi wcześniej złożyć wniosek o poświadczenie kopii faktur za zgodność z orginałem aby zasadne było pobranie od niego opłaty skarbowej. Dopiero wówczas składa wniosek sam decydując czy składa oryginały czy poswiadczone wczesniej kopie faktur.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin