Forum  Strona Główna



 

data wprowadzenia zmiany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 17
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:23, 10 Kwi 2017    Temat postu: data wprowadzenia zmiany

Decyzją administracyjną z dnia 27.01.2017 r. Skarb Państwa nabył dziakłę od osoby fizycznej. Zmana ta do ewidencji gruntów wprowadzona została w dniu 20.03.2017 r. Z jaka datą odpisać podatnikowai grunt?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marek




Dołączył: 28 Maj 2014
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Przeworno

PostWysłany: Pon 20:17, 10 Kwi 2017    Temat postu:

27.01.2017

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 79
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto 8:15, 11 Kwi 2017    Temat postu:

raczej z datą uprawomocnienia się decyzji

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 17
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:05, 11 Kwi 2017    Temat postu:

Zgodnie natomiast z § 49 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, poz. 454 ze zm.) o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia organy podatkowe - w przypadku zmian danych mających znaczenie dla wymiaru podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Zawiadomienie to zawiera w szczególności oznaczenie dokumentu, który stanowił podstawę do zmiany, oraz datę jej wprowadzenia. Podzielić zatem należy wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 986/11, że z przytoczonej regulacji wynika, iż datą zmiany treści ewidencji jest data określona w skierowanym do organu podatkowego zawiadomieniu starosty. Powinna być ona również odnotowana w dzienniku zmian. Dopiero z tą datą - dokonania zmiany w ewidencji - określone grunty zmieniają swój charakter dla celów podatkowych. Wyłącznie zatem starostowie upoważnieni są do dokonywania zmian w ewidencji gruntów i budynków. Akceptacja poglądu strony skarżącej oznaczałaby w praktyce rozszerzenie tego uprawnienia na organ podatkowy. (Wyrok NSA sygn. akt II FSK 1930/12)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 79
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto 14:24, 11 Kwi 2017    Temat postu:

zgadza się, ale wyrok (nie tylko zresztą ten) dotyczy zmian klasyfikacji, powierzchni (np. podział) itp. działki - o tym kiedy powstaje i wygasa obowiązek podatkowy dla danych osób decyduje tylko i wyłącznie dokument będący podstawą nabycia nieruchomości (Akt Not. , postanowienie sądu, decyzja..), a nie moment ujawnienia tych danych "przez urzędnika"

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 17
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:08, 11 Kwi 2017    Temat postu:

Faktycznie w przedstawionym przypadku przeze mnie tak będzie Smile
Jednakże w sytuacji, gdzie podstawą do dokonania zmiany będzie operat geodezyjny czy decyzja Starosty zmieniające np. powierzchnię działki czy jej klasyfikację data wprowadzenia do ewidencji gruntów będzie zawsze wiążąca dla organu podatkowego ? nawet jeżeli np. decyzja administracyjna była z dnia 20.09.2016 r. a wprowadzona została do ewidencji gruntów 16.03.2017 r. W takiej sytuacji to moment ujawnienia tych danych "przez urzędnika" ma znaczenie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ana dnia Wto 15:32, 11 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 79
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto 15:45, 11 Kwi 2017    Temat postu:

tutaj można mieć pewne wątpliwości, ale ja ze względów praktycznych (m.in. podpierające się takimi właśnie wyrokami) przyjmuje ze datą zmiany jest data zawiadomienia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 17
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:57, 11 Kwi 2017    Temat postu:

Datą zmiany powinna być chyba data wprowadzenia zmiany (przez ewidencję gruntów, która jest uwidoczniona na zawiadomieniu o zmianach), a nie data zawiadomienia.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ana




Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 17
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:01, 11 Kwi 2017    Temat postu:

Jeżeli działka zostaje nabyta przez Skarb Państwa, a w zawiadomieniu podstawę dokonania zmiany stanowiły np. dwie różne decyzje administracyje i dodatkowo wyrok sądu (każde znich z inną datą) to w takim przypadku który dokument przyjąć jako ten który będzie stanowił podstawe do wprowadzenia zmiany ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kazark




Dołączył: 30 Maj 2016
Posty: 79
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Śro 8:36, 12 Kwi 2017    Temat postu:


Ana napisał:
Datą zmiany powinna być chyba data wprowadzenia zmiany (przez ewidencję gruntów, która jest uwidoczniona na zawiadomieniu o zmianach), a nie data zawiadomienia.


oczywiście, że tak - "data zawiadomienia" to data wprowadzenia do egib


przy kilku decyzjach/postanowieniach bierz ostatnie/ostateczne


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Podatki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin